Bilgisayar Mühendisliği ve Yazılım Mühendisliği Arasındaki Farklar

    Bilgisayar mühendisliği ve yazılım mühendisliği denince isim olarak her ne kadar farklı görünseler de içeriklerini tam olarak bilmediğimizden bir türlü tam olarak farklarını kavrayamıyoruz. Bu yüzden de tercih dönemlerinde en çok kafa karıştıran sorular da aynı oluyor: Bilgisayar Mühendisliği ve Yazılım Mühendisliği arasındaki fark nedir? Hangisini tercih etmeliyim?

   Şimdi tüm bu kafa karıştıran soruları bir kenara bırakıyoruz ve olayı anlamaya çalışıyoruz.

1) Bilgisayar Mühendisliği nedir?

Bilgisayar mühendisliği temel olarak yazılım, programlama ve algoritma ile ilgilenir. Bilgisayar ağları, veri tabanı yöneticiliği ve gömülü sistemler de diğer çalışma alanlarıdır. Bilgisayar mühendisleri, programlama dilleri, yazılım tasarımı ve yazılım – donanım tümleştirmesi eğitimi alırlar (Vikipedi).

   Gördüğünüz gibi bilgisayar mühendisleri aslında yazılım işleriyle de ilgileniyor. Peki o zaman yazılım mühendisleri ne yapıyor?

2) Yazılım Mühendisliği nedir?

Yazılım mühendisliği, yazılım geliştirme ile ilgilenen bilim dalıdır. Yazılım mühendisliği tanımı ilk olarak 1968 yılında gerçekleştirilen NATO toplantısında Almanya’da gündeme gelmiştir (Vikipedi).

   Gördüğünüz gibi aslında şimdiden fark ortaya çıktı. Yazılım mühendisliği donanım ile ilgilenmeyen, yazılım odaklı çalışmalar yürüten bir bilim dalı.

3) Bilgisayar Mühendisliği ve Yazılım Mühendisliği Arasındaki Farklar

Bilgisayar mühendisliği hem yazılım işleriyle, hem donanım işleriyle ilgilenirken; yazılım mühendisliği genel anlamda yazılım odaklı çalışmalar yürütür.

   Dersleri de buna göre çok az bir farklılık gösterir: Bilgisayar mühendisliği öğrencileri elektirik elektronik, mikroişlemciler gibi donanımsal dersler alırken; yazılım mühendisliği öğrencileri profesyonel yazılım geliştirme, yazılım projesi yönetimi gibi dersler görürler.

   Derslerinde de görüldüğü gibi yazılımcılar sadece yazılıma odaklanırken, bilgisayar mühendisleri bilgisayarın yapısıyla ilgili her şeyin üzerinden geçiyor.

   Genel hatlarıyla farkları bundan ibarettir. Yazılım mühendisliği başlarda özel üniversitelerde ek bir mühendislik dalı daha açılması için ortaya konmuş bir mühendislik dalıdır diyenler de vardır. Ondan sonra tabii yavaş yavaş geliştirilip, bilgisayar mühendisliğinden ayrıldığı söyleniyor.

   Şimdi gelelim başka bir önemli soruya.

4) Peki ya Bilgisayar Mühendisliği mi yoksa Yazılım Mühendisliği mi? Hangisini Seçmeliyim?

 Bu tamamen sizin kendinizi nasıl geliştirebileceğinize ve ilgi/alakanıza bağlı olan bir şeydir. Hangi tarafa ağırlık verir, kendinizi geliştirirseniz o alanda başarıya ulaşmanız kaçınılmazdır.

5) Hangisi Daha Çok Para Alır

Hangisi kendini daha çok geliştirebilmişse o. Çünkü hiç kimse sen bilgisayar mühendisisin diye ya da yazılım mühendisisin diye para vermiyor. Para genellikle yaptığın işi ölçerek sana verilen ödenektir. Şöyle bir şey de var, örnek veriyorum; Matematik okumuşsundur ama kendini yazılım alanında geliştirmişsindir. O vakit bir işe girince yine yazılımcının, bilgisayar mühendisinin aldığı maaş kadar almaz mısın? Elbette alırsın. Tamamen kendini geliştirebilmen ve sürekli üzerine bir şeyler katabilmenle ilgili bir iş bu.

   Umuyorum genel anlamda sorularınıza cevap bulabilmişsinizdir. Bir sorunuz olduğunda veya görüşünüzü iletmek istediğinizde aşağıdaki yorum kutusunu kullanmaktan çekinmeyiniz. Sağlıcakla kalın.

Share

You may also like...

1 Response

  1. ahmet tuna dedi ki:

    Çok açıklayıcı olmuş teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir